Budujesz dom? Podpowiadamy jak go oświetlić

róż we wnętrzach
Róż we wnętrzach – z czym łączyć?
Styczeń 3, 2018
jakie lampy do mieszkania?
Mat czy połysk – wybieramy lampy do domu
Styczeń 13, 2018

Budujesz dom? Podpowiadamy jak go oświetlić

jak oświetlić dom?

Mały czy duży dom wymaga zamontowania kilku, a nawet kilkunastu lamp do komfortowego użytkowania. Należy zadbać nie tylko o część wewnętrzną domu, ale też o lampy ogrodowe lub fasadowe. Dzięki temu osiągniesz spójność estetyczną oraz będziesz mógł wykonywać wiele czynności nie tylko za dnia, ale i w nocy.

Oświetlenie wewnętrzne – od wejścia do strychu

wewnętrzne oświetlenie domu

W domu należy zadbać o odpowiednie oświetlenie nie tylko większych pomieszczeń, ale i tych małych – przedsionka, garderoby lub pomieszczenia gospodarczego. Nie warto oszczędzać ani na jakości, ani na ilości oświetlenia, ponieważ może to przełożyć się na większe wydatki albo nawet pogorszenie wzroku.

Gdzie spędzasz najwięcej czasu?

W pierwszej kolejności zadbaj o pomieszczenie, w którym spędzasz najwięcej czasu. Niech to będzie salon, kuchnia czy gabinet. Zainwestuj nie tylko w porządne meble, ale i funkcjonalne oświetlenie. Dzięki temu będziesz czuł się komfortowo i nie zmęczysz się zbyt szybko. Do gabinetu czy pracowni możesz wybrać swoje ulubione kolory i urządzić coś wyjątkowego dla siebie.

Jeżeli Ty i twoja rodzina spędzacie całe wieczory w salonie, dobrze by było uczynić go przytulnym i wielofunkcyjnym. Zadbajcie o dużą kanapę, na której zmieszczą się wszyscy domownicy, a gdy zabraknie miejsca – dostawcie wygodne krzesła. Niech wnętrze oświetli piękna duża lampa albo oryginalny żyrandol. Nie zapomnijcie również o wygodnym stoliku kawowym, który ma pomieścić kubeczki z herbatą i coś słodkiego. Na większym stole można grać w gry planszowe albo udostępnić go do zabawy dziecięcej. W salonie nie obejdzie się bez lampy stołowej – możesz ją umieścić na dowolnej powierzchni w zasięgu gniazdka. Całość możesz uzupełnić o stylowe kinkiety na nowoczesny lub klasyczny manier – wybór zależy od stylu Twojego domu.

Oświetlenie w kuchni to nie tylko pomoc w gotowaniu czy sprzątaniu, ale również spożywanie posiłków w klimatycznym wnętrzu oraz dobrze rozświetlona przestrzeń. Zamontuj kilka lamp wiszących – nad blatem, wyspą, stołem kuchennym oraz przy szafkach. A gdy masz za mało miejsca na tradycyjną lampę, na pomóc Ci przyjdzie taśma LED. Możesz ją przykleić pod lub nad szafkami, a nawet w środku szafek – żeby od razu znaleźć potrzebny gadżet kuchenny.

Sypialna to oaza spokoju w Twoim domu, miejsce, gdzie tak naprawdę możesz odpocząć i zregenerować się po długim dniu pracy. Tutaj ma panować lekka intymna atmosfera, którą pomogą stworzyć stylowe kinkiety lub lampki stołowe. Możesz również zamontować małe lampy wiszące oraz postawić na lampę podłogową.

Urządzając wnętrze Twojego domu nie zapominaj o pomieszczeniach, w których nie spędzasz zbyt dużo czasu. Przede wszystkim to łazienka, ubikacja, hall czy poddasze. Uzupełnij stylizację o funkcjonalne lampy na każdą potrzebę.

Oświetlenie zewnętrzne

zewnętrzne oświetlenie domu

Oświetlenie zewnętrze odgrywa nie mniej ważną rolę, niż wewnętrzne. Lampy fasadowe i ogrodowe przydadzą się każdemu, kto postanowił zamieszkać na wsi albo w dalekiej odległości od latarń. Gdy na dworze ściemni się, będziesz mógł bezpiecznie dotrzeć do domu. Równie dobrze lampy zewnętrzne przydadzą się  do wykonywania różnych czynności na zewnątrz, szczególnie w zimie.

Dodaj komentarz