Jak oświetlić kuchnię połączoną z salonem?

jak urządzić wnętrze black&white
Aranżacje black&white – urządzamy dom w kolorach bieli i czerni
Listopad 3, 2017
jak wybrać żarówkę do lampy?
Światło ma moc – jaką żarówkę wybrać do mieszkania?
Listopad 7, 2017

Jak oświetlić kuchnię połączoną z salonem?

oświetlenie kuchni, połączonej z salonem

Pomysł na otwartą kuchnię połączoną z salonem nie tylko otworzy przestrzeń, ale i powiększy optycznie wnętrze. Nawet przy zachowaniu tego samego metrażu, pokój będzie wyglądał na dużo większy i bardziej przestronny. Teraz możesz pilnować dzieci gotując, a rodzinną kolację będzie można spożywać przy dużym stole, który pojawi się na miejscu zburzonej ściany.

Ogólne zasady oświetlenia otwartych przestrzeni

oświetlenie główne i zadaniowe w kuchni

Oświetlając otwartą kuchnię przede wszystkim należy pamiętać o spójność. Wnętrze musi być zaaranżowane w jednym stylu, najlepiej w podobnej kolorystyce z wykorzystywaniem tych samych materiałów. Lampy muszą pasować nie tylko do siebie, ale i do wybranej aranżacji. Dzięki temu salon połączony z kuchnią będzie wyglądać przytulnie i harmonijnie.

Oświetlenie można podzielić na główne i zadaniowe. Zadaniem głównego przede wszystkim jest oświetlenie całego wnętrza, więc do tej roli jak najbardziej posłuży lampa wisząca z otwartym kloszem. Oświetlenie zadaniowe ma za zadanie pomóc Tobie w wykonywaniu poszczególnych codziennych czynności – gotowanie w kuchni, spożywanie posiłków przy stole lub odpoczynek na kanapie. Za lampę zadaniową posłuży lampa wisząca, podłogowa, stołowa oraz kinkiet. Coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie dekoracyjne, które raczej posłuży za piękną ozdobę wnętrza, niż funkcjonalną lampę. Wśród nowinek oświetleniowych, coraz częściej kupowanych w Polsce, jest oświetlenie taśmami LED – do zamontowania przy szafkach kuchennych.

Oświetlamy blat kuchenny

oświetlenie blatu kuchennego

Dobrze oświetlona przestrzeń do gotowania to bardzo ważny aspekt w trakcie sporządzania posiłków. Pomaga to w szybszym gotowaniu i efektywnym sprzątaniu. Co więcej, dobrze oświetlone wnętrze mniej męczy wzrok.  Nad blat lub wyspę kuchenną przyda się dobra lampa wisząca. Gdy na to pozwala przestrzeń, wybierz jedną, większą lampę wiszącą z możliwością regulowania długości przewodu. Dzięki temu dostosujesz lampę do komfortowego użytkowania. Im dłuższy blat, tym więcej możliwości aranżacyjnych. Przede wszystkim możemy wybrać do kuchni ciąg jednakowych lamp(oświetlenie punktowe). Taka kompozycja prezentuje się oryginalnie w przestronnych wnętrzach. Także możemy poszukać lampy kuchenne z jednej kolekcji i stworzyć niepowtarzalną mieszankę lamp wiszących (Ball Frandsen Lighting, Asteria Vita Copenhagen, lampy szklane Gie El Home – dostępne na ardant.pl).

Jaką lampę wiszącą nad stół?

jaką lampę wybrać do jadalni?

Spożywanie posiłków przy dobrze oświetlonym stole to niezbędna rzecz w połączonych wnętrzach. Nie można zrezygnować z lampy wiszącej nad stół na korzyść innych lamp w aranżacji. Pozostałe źródła światła nie zawsze potrafią oświetlić stół, albo tylko sięgają światłem nad część powierzchni. Dlatego warto zainwestować w dobrą lampę wiszącą – pojedynczą, podłużną bądź ciąg bliźniaczych lamp. Wybieraj lampy z otwartym ku dołu kloszem, które nie będą razić wzroku. Dopasuj lampę do kształtu stołu – okrągłą lampę do owalnego stołu, a podłużną – do prostokątnego.

Nie bój się eksperymentować, tylko wtedy osiągniesz najlepszy rezultat nie tylko w gotowaniu, ale i urządzaniu wnętrza.

Dodaj komentarz