Jak światłem stworzyć odpowiedni klimat w salonie?

w jakim stylu wybrać oświetlenie
1000 i jeden styli – krótki przewodnik po stylach wnętrzarskich
Październik 20, 2017
oświetlenie w stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu scandi – jakie lampy będą pasować?
Październik 24, 2017

Jak światłem stworzyć odpowiedni klimat w salonie?

jakie lampy wybrać do salonu?

Salon pełni reprezentacyjną funkcję w naszym domu lub mieszkaniu, a w kawalerce – służy za sypialnię, gabinet i kuchnię. Odpowiednio wybrane oświetlenie pozwoli stworzyć wyjątkowy klimat do spotkań ze znajomymi i miłych rodzinnych wieczorów przy telewizorze.

Coś na większe spotkania i uroczystości domowe

oświetlenie ogólne do salonu

Duża, piękna lampa uczyni wnętrze uroczystym, świątecznym.  Dla wielbicieli klasyki sprawdzą się eleganckie, błyszczące żyrandole w kolorze złota, srebra i brązu, oprawione w kryształy i transparentne szkło. Możemy również postawić na nowoczesne żyrandole i minimalistyczne lampy zamontowane na środku salonu. Im więcej źródeł światła będzie miała lampa, tym lepiej oświetli przestrzeń. Do przestronnych salonów lepiej wybierać lampy wiszące o średnicy 60cm i większej, które mają co najmniej 4 żarówki albo system ledowy o większej mocy.

W salonie połączonym z jadalnia można zamontować dużą lampę nad stołem. Dzięki temu kolacje w gronie przyjaciół i bliskich staną się niezwykle uroczyste, jak w najlepszych restauracjach z odznaką Hermesa, a wnętrze wzbogaci się o ozdobny, luksusowy dodatek. Należy pamiętać, że lampę wiszącą trzeba dopasować do kształtu stołu i powiesić ją na odpowiedniej wysokości.

Wyjątkowy klimat dopełni kominek, zamontowany nieopodal kanapy. W chłodne i deszczowe dni to sama przyjemność rozprostować nogi przy kominku lub zagrzać zmarznięte ręce po długim spacerze. Dodatkowo wpatrywanie się w ogień potrafi odprężyć po ciężkim dniu w pracy i wyswobodzić głowę od natrętnych myśli.

Oświetlamy strefę do relaksu

lampa podłogowa do salonu

Lubisz oglądać telewizję w przyciemnionym wnętrzu? Zadbaj o lampę z funkcją ściemnienia. Możliwość regulacji natężenia światła pozwoli mocno oświetlić wnętrze, a w następnej chwili stworzyć luźny, odprężający klimat. I to mając tylko jedną lampę! Do filmowych wieczorów posłużą lampy z zamkniętymi kloszami, kierujące światło na sufit oraz o ciemnych kloszach, które je pochłaniają. Tylko pamiętaj aby nie kierować światła bezpośrednio na telewizor! Odbijające się na ekranie światło nie sprawi Ci przyjemności w oglądaniu i zmęczy twoje oczy. Pamiętaj, oglądanie ulubionych filmów w ciemnościach szkodzi twojemu zdrowiu.

Uwielbiasz czytać i wszędzie zabierasz ze sobą nową książkę? Przy wygodnej kanapie musi znaleźć się podłogowa lampa do czytania. Opcja regulowania wysokości i kąta nachylenia klosza pozwolą dostosować lampę według naszych potrzeb. Pamiętaj, że lampa do czytania musi spełniać kilka wymóg:

lampa ma znaleźć się na odpowiedniej odległości – nie bliżej niż 30cm od lektury;

należy zwrócić uwagę na moc światła w żarówce, która musi znaleźć się w granicach 40-80W;

barwa światła również ma znaczenie – wybierz żarówkę o ciepłej barwie światła (może być lekko żółte światło).

A może lampę stołową do salonu?

lampa stołowa do salonu

Szkło, kryształy, ceramika i tkanina – dzięki dużemu wyborowi materiałów, możemy dostosować lampę stołową do każdego rodzaju wnętrz.  Do jasnych i małych pomieszczeń pasować będą lampy o przezroczystych podstawach i lekkich materiałowych kloszach. W połączeniu z lekkimi osłonami i jasnymi meblami optycznie powiększymy pokój i stworzymy harmonijne wnętrze. Postawiona na komodzie i zapalona wieczorem lampa pomoże stworzyć romantyczny klimat.  Gdy chcemy uzyskać piękne refleksy świetlne, postawmy na szklane podstawy i kryształowe dodatki, które potrafią odbijać i załamywać światło.

 

 

Dodaj komentarz