Jak wybrać właściwy żyrandol do domu lub mieszkania?

oświetlamy kącik wypoczynkowy w salonie
It’s a coffee time! Oświetlamy przestrzeń do odpoczynku
Luty 12, 2018
wnętrze w stylu wabi-sabi
Styl Wabi-sabi – nowość z 2018 roku
Luty 24, 2018

Jak wybrać właściwy żyrandol do domu lub mieszkania?

jaki żyrandol do wnętrza?

Idealnie dobrane do siebie detale tworzą harmonię we wnętrzu. Harmonijne wnętrze przede wszystkim wygląda spójnie. Co więcej, przyciąga ku sobie wzrok szczególnym urokiem. W takim wnętrzu spędza się dużo czasu, a czas ten mija zdecydowanie za szybko. Położysz się na popołudniową drzemkę na wygodnej kanapie…i już musisz wstawać. Zaczniesz czytać ulubioną książkę i zdziwisz się, że przed tobą zostało tylko kilka stron…

Komfort we wnętrzu odgrywa bardzo ważne znaczenie. Jest to czynnik, który pozytywie wpływa na nasz humor oraz pozwala rozluźnić się i nabrać się sił po długim dniu w pracy. Komfort w domu przede wszystkim tworzą odpowiednio dobrane meble i oświetlenie. Dzisiaj poświęcimy czas bardzo wystawnej części każdego wnętrza – żyrandolowi. Jest to lampa, która traci swój wyjątkowy urok przy nieprawidłowym montażu lub źle dobranym rozmiarze. Zbyt mały żyrandol może się zgubić w przestronnym salonie, a duża lampa wisząca ma wszystkie szansy nie zmieścić się w kilkumetrowym pokoiku. Zabierzmy się więc za poszukiwanie idealnej lampy, która w 100% dopasuje do twojego wnętrza 🙂

Wymiary

W tej kwestii rozmiar zawsze ma znaczenie. I tu nie chodzi tylko o żyrandol, ale też wymiary pokoju, w którym już niedługo znajdzie się wymarzony żyrandol. Żeby nie obciągać Państwa licznymi formułami, postaramy się ująć wszystko w widełkach, które nie będą zbyt sztywne i ograniczające w wyborze. Zaczniemy od małego, czyli pokoików, które w żaden sposób nie sięgają znacznika 10m2. Może to być pokój gościnny, domowe biuro albo nawet kuchnia. Zastanówmy się przez chwilę, czy w takim wnętrzu żyrandol będzie wyglądał stosownie. Naszym skromnym zdaniem, do tak małej przestrzeni lepiej wybrać oryginalny plafon lub średniej wielkości lampę wiszącą, która w jakiś sposób optycznie powiększy, a nie pomniejszy przestrzeń. Żyrandol, z kolei, będzie wyglądał niestosownie, a gdy do tego dojdą masywne meble, straci swój szczególny urok. Jeżeli twój pokój jest około 10m2, średnica lampy wiszącej ma wynieść około 50cm. Pamiętaj również o tym, że zbyt ozdobny i masywny z wyglądu żyrandol przy takiej wielkości pokoju ma mieć średnicę około 40cm. Jeżeli twój pokój ma ponad 15m2, poszukaj lampy wiszącej o średnicy 60cm. Im większe pomieszczenie chcesz oświetlić, tym większą lampę wybieraj. W sklepach znajdziesz lampy o średnicy 80-90cm, czasami są nawet większe modele, średnica których sięga jednego metra. A co dalej? Dalej zostaje tobie tylko jedno wyjście. Podzielić wnętrze na kilka funkcjonalnych stref i każdą z nich oddzielnie oświetlić. Do tego mogą posłużyć jednakowe albo podobne stylistycznie żyrandole. Stylizację również można uzupełnić o lampy wiszące, które będą użyteczne w strefie do gotowania lub kąciku wypoczynkowym.

jak dobrać żyrandole do dużego pokoju?

Styl

Kiedyś można było kupić żyrandol w klasycznym wydaniu. Była to lampa o metalowej podstawie, na której mieściły się eleganckie materiałowe abażury. Z kolei, nowoczesny żyrandol nie zawsze ma klosze, czasami nawet wcale nie przypomina swojego klasycznego towarzysza. Takie minimalistyczne, futurystyczne lampy raczej nie odnajdą się w klasycznym wnętrzu. Jak i na odwrót – do nowoczesnej stylizacji nie warto dobierać sprawdzonych klasycznych lamp. Powstaje więc dylemat – jaką lampę wybrać do wnętrza, żeby dopasowała w 100%. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które będą pomocne w tej sprawie:

  • Kryształowy żyrandol pasuje do wnętrz klasycznych, modern classic oraz stylizacji glamour.
  • Minimalistyczne żyrandole w stylu Sputnik to udany wybór do nowoczesnych aranżacji, industrialnych wnętrz oraz mieszkań w stylu loft.
  • Żyrandole o materiałowych kloszach w złocie, srebrze oraz brązie to najlepszy wybór do wnętrza klasycznego, modern classic oraz Hamptons.
  • Lampę wiszącą o prostych, geometrycznych kształtach dobierz do mieszkania w stylu Art Deco.
  • Żyrandole w kształcie świeczników można śmiało montować we wnętrzu rustykalnym.

w jakim stylu wybrać żyrandol?

Dodaj komentarz