Montujemy lampy do kuchni

oświetlenie w stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu scandi – jakie lampy będą pasować?
Październik 24, 2017
jakie lampy pasują do mieszkania w stylu glamour?
Czy oświetlenie w stylu glamour to tylko kryształy i nic więcej?
Październik 27, 2017

Montujemy lampy do kuchni

jakie lampy wybrać do kuchni?

Kuchnia – magiczne miejsce, gdzie powstają wykwintne potrawy, pachnące świeżym chlebem. Otwarta, zamknięta czy połączona z salonem, wymaga odpowiedniego oświetlenia.

Jakie lampy należy zamontować do kuchni?

oświetlenie ogólne i zadaniowe w kuchni

Oświetlenie ogólne – lampa wisząca/plafon na środku pomieszczenia

Oświetlenie zadaniowe – lampa wisząca pojedyncza/wielopunktowa/lampy bliźniacze nad stół, blat czy wyspę.

Montując lampy do otwartej kuchni należy pamiętać, że mają one być dopasowane do siebie pod względem jednej kolekcji, stylu lub kolorystyki. Dopasować lampy należy nie tylko do wystroju wnętrza, ale i wygody użytkowania. Oświetlenie nie może przeszkadzać w poruszaniu się po kuchni i nie powinno być zawieszone zbyt blisko poziomych powierzchni.

Montujemy lampę wiszącą

lampa wisząca do kuchni

W kuchni nie może obejść się bez oświetlenia ogólnego. Jego główną rolą jest równomierne oświetlenie całego wnętrza. Montując wyłącznie lampy zadaniowe przyczynimy się do półmroku, szkodliwego dla naszego zdrowia. Gdy nie mamy dosyć wysokich wnętrz, postawmy na elegancką lampę sufitową – nowoczesny plafon bądź klasyczną lampę. Wysokie wnętrza pozwolą nam na wiele możliwości aranżacyjnych – plafon możemy zamienić na szykowny żyrandol lub wielopunktową lampę o oryginalnym kształcie.

Oświetlenie punktowe – gdzie zamontować?

lampy punktowe do kuchni

Oświetlenie punktowe służy przede wszystkim do zamontowania nad powierzchnią roboczą – kuchennym blatem, stołem czy wyspą. Ma ono za zadanie oświetlać przestrzeń za dnia, kiedy światło dzienne nie dostaje się do wnętrza oraz spełniać swoje funkcję wieczorem. W coraz rzadziej spotykanych kuchniach bez okien nie może obejść się bez porządnego oświetlenia zadaniowego. Jaką lampę powiesić nad blatem? Pojedyncze lampy wiszące o małych wymiarach – jedną, dwie lub trzy. Gdy górne szafki są masywne i zajmują dużo miejsca, lampę wiszącą możemy zamienić na lampki LED, zamontowane na suficie.

Jaką lampę zamontować nad stołem?

jaką lampę powiesić nad stołem?

Lampa stołowa ma za zadanie oświetlić całą powierzchnię stołu. Regulowana długość kabla pozwoli na zamontowanie lampy, dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników, a przysłonięty klosz nie będzie raził w oczy. Do stołów mających do metra długości odpowiadać będą lampy zamontowane na wysokości 60cm nad blatem, a dłuższych – 90cm.  Do okrągłych stołów pasują duże okrągłe lampy, a do prostokątnych – jedna długa lub powieszone obok siebie bliźniacze lampy.

Nowoczesne rozwiązania do przestrzeni kuchennych

alternatywne oświetlenie w kuchni

W oświetleniu wnętrz wymyśla się coraz nowsze, ciekawsze rozwiązania. Jakie światło możemy dodatkowo zamontować w kuchni?

Oświetlenie wewnątrz szafek – dla osób, mających problem ze znalezieniem potrzebnych składników i naczyń w dużych, pojemnych szafach. Zapala się po otwarciu szafki i gaśnie po zamknięciu.

Oświetlenie nad górnymi szafkami – służy do oświetlenia szafek nie tylko po ich otwarciu. Pomocne dla wszystkich, którym zależy na perfekcyjnym oświetleniu kuchni.

Oświetlenie pod dolnymi szafkami – taśmy ledowe, zamontowane pod dolną częścią szafek kuchennych to idealnie rozwiązanie dla osób, sporadycznie korzystających z kuchni w nocy. Czujnik ruchu włącza się sam gdy wejdziemy do kuchni.

Dodaj komentarz