Oświetlamy jadalnię – jakie lampy wybrać do wnętrza?

urządzamy pokój nastolatka w nowoczesnym stylu
Pokój nastolatka w nowoczesnym stylu – jakie meble i oświetlenie wybrać?
Grudzień 19, 2017
lampy do salonu w kolorze złotym
Lampy w kolorze złota – tak czy nie?
Grudzień 29, 2017

Oświetlamy jadalnię – jakie lampy wybrać do wnętrza?

jakie lampy wybrać do jadalni?

Spożywanie posiłków w odpowiednich warunkach nie tylko potrafi powiększyć nasz apetyt, ale też sprawia, że otrzymamy więcej satysfakcji od procesu jedzenia. Warto więc zainwestować w duży wygodny stół, miękkie krzesła oraz dobre oświetlenie. Dzięki tak ważnym szczegółom można stworzyć uroczysty, wyjątkowy klimat nawet przy spożywaniu zwykłych posiłków.

Jadalnia połączona z kuchnią lub salonem

Łączone pokoje to dosyć powszechne rozwiązanie na co dzień. Dzięki temu możemy nie tylko optycznie powiększyć wnętrze, ale i zastosować różne praktyczne rozwiązania. Do przykładu,  możemy w jednym czasie gotować obiad i pilnować dziecko, które bawi się w salonie. Możemy też być częścią imprezy robiąc przekąski w kuchni. Twoja jadalnia wtedy staje się tylko jedną ze stref w większym pokoju, połączoną z  kątem do gotowania i odpoczynku.

Przy łączonych pokojach pamiętaj o spójności estetycznej – urządzaj wnętrze w jednym stylu. Dobierz też podobne stylistycznie lub kolorystycznie meble, dodatki i oświetlenie. A przede wszystkim postaraj się nie przesadzić – mniej znaczy więcej.

Jadalnia jako oddzielny pokój

Zorganizowanie jadalni nie wymaga zbyt dużej przestrzeni. Przede wszystkim zależy ono od ilości osób, które codziennie będą spożywać posiłki w twoim domu. Warto też zainwestować w rozkładany stół – na większe okazję. Do dużej, przestronnej jadalni możesz kupić witrynę na najlepsze zestawy naczyń oraz stylową komodę na pozostałe dodatki kuchenne. W komodzie schowasz eleganckie obrusy, komplet sztućców, serwety oraz wiele innych niezbędników.

Jadalnię możesz wystylizować na nowoczesna lub klasyczną. Możesz też wybrać jeden z popularnych na co dzień styli: skandynawski, prowansalski, modern classic, industrialny oraz glamour. W stylach modernistycznych liczą się funkcjonalne rozwiązania, natomiast klasycyzm uwielbia sprawdzone przez lata kształty i materiały.

Wybieramy lampy do jadalni

Głównym miejscem w jadalni jest duży stół do spożywania posiłków, więc musimy go odpowiednio naświetlić. Lampę należy dobrać do kształtu stołu, warto też zadbać o odpowiedni model lampy wiszącej. Wybierz taki, w którym klosz jest zwrócony ku dołowi albo całkowicie zamknięty, dzięki czemu w trakcie jedzenia światło nie będzie raziło w oczy. Pamiętaj też o wysokości zawieszenia lampy. Do stołu, długość którego nie przekracza 120cm powieś lampę na wysokości 60cm nad blatem, do dłuższego – na wysokości 90cm.

Kształt stołu również ma znaczenie. Jeśli kupiłeś stół o okrągłym kształcie, wybierz do niego lampę okrągłą, o opływowym kształcie. Do stołu kwadratowego i prostokątnego możesz zawiesić kilka małych lamp. Stylowym rozwiązaniem do tego kształtu stołu również będzie lampa podłużna bądź szynowa.

lampa wisząca do jadalni

Pojedyncza lampa. Wybierz lampę do mniejszego stołu, dzięki czemu oświetli całą powierzchnię blatu. A gdy masz długi stół, zastanów się nad oryginalnym połączeniem kilku jednakowych lamp wiszących w linii prostej. Do stołu o błyszczącym, odbijającym światło blacie należy kupić lampę z przysłoniętym kloszem lub zmatowionymi żarówkami.

dwie jednakowe lampy do jadalni

Lampy bliźniacze. Idealne rozwiązanie do długiego, dużego stołu. Możesz zamontować nie tylko dwie jednakowe lampy, ale też stworzyć oryginalne połączenie z kilku lamp o różnych kolorach i kształtach. Pamiętaj tylko, żeby były one z jednej kolekcji lub od jednego producenta.

podłużna lampa do jadalni

Lampy podłużne. Nad długim stołem znajdzie się stylowa lampa podłużna w nowoczesnym lub klasycznym stylu. Wybierz taką, która ma otwarte ku dołowi klosze i nie razi wzroku.

Dodaj komentarz