Oświetlenie w kuchni – gdzie zamontować lampy?

wnętrze w stylu wabi-sabi
Styl Wabi-sabi – nowość z 2018 roku
Luty 24, 2018
aranżacje z wybranymi lampami
Top 5 lamp w wybranych aranżacjach
Kwiecień 10, 2018

Oświetlenie w kuchni – gdzie zamontować lampy?

dobieramy oświetlenie do kuchni

Kuchnia to miejsce, gdzie powstają wykwintne dania i posiłki na szybko. Jedni z nas spędzają tu dużo czasu, inni wchodzą tylko po to, by wziąć przekąskę lub zrobić sobie kanapkę. Mówią, że to jest miejsce dla kobiet, ale dużo mężczyzn spędza tu swój czas. By gotowanie sprawiało więcej przyjemności, warto zadbać o odpowiedni klimat we wnętrzu. Nie obejdzie się bez dobrze przemyślanego oświetlenia oraz dużej ilości naturalnego światła. Odpowiednio rozjaśniona kuchnia będzie wydawać się dużo większa, a atmosfera we wnętrzu zawsze będzie radosna.

Pierwszy krok – zaplanuj wszystko

oświetlenie centralne w kuchniPierwszy i najbardziej ważny etap w urządzaniu kuchni to planowanie. Zacznij od większych rzeczy, a na koniec zostaw dopracowanie szczegółów. Pamiętaj, by ująć każdy, nawet najmniejszy drobiazg. Jeszcze przez montowaniem kuchni zaplanuj miejsce na sprzęt kuchenny, naczynia i drobne gadżety. Dzięki temu można będzie oświetlić każdą funkcjonalną strefę w kuchni oraz uniknąć niechcianego bałaganu. Gdy etap planowania już za tobą, czas na wybór odpowiedniego oświetlenia.

Strefy, o oświetlenie których należy zadbać:

Wyspa kuchenna – przestrzeń do przygotowania posiłków lub zmywania naczyń

– Blat roboczy – miejsce, gdzie kroi się składniki i przygotowuje się posiłki do pracy lub szkoły

– Zlew – do mycia naczyń lub składników do potraw

– Stół – do spożywania posiłków w przyjaznej atmosferze

Warto też pamiętać o:

– Oświetleniu centralnym, z którego nie można zrezygnować

– Możliwości dodatkowego oświetlenia szafek

– Oświetleniu nocnym (sprawdza się w domach, gdzie są małe dzieci)

– Dekoracyjnym oświetleniu, które wprowadzi wyjątkowy, romantyczny klimat do wnętrza.

Jakie lampy wybrać do kuchni?

lampy wiszące do kuchniOświetlenie w kuchni przede wszystkim musi być praktyczne. Zrezygnuj z dużych dekoracyjnych lamp oraz materiałowych kloszy, które dość szybko się pobrudzą. Stawiaj na funkcjonalne lampy z metalu, szkła lub sztucznego tworzywa. Do oświetlenia poziomych powierzchni, takich jak stół kuchenny czy blat roboczy wybieraj lampy o otwartych ku dołowi kloszach, które równomiernie oświetlą przestrzeń. Natomiast do oświetlenia szafek mogą posłużyć kinkiety o ruchomych kloszach lub funkcjonalna taśma ledowa. Co dotyczy głównego oświetlenia kuchni, to tutaj masz wiele opcji do wyboru. Możesz postawić na eleganckie, praktyczne lub ozdobne lampy. Zwolennikom minimalizmu na pewno przypadną do gustu małe punkowe lampki, a wielbicielom luksusu – duże kryształowe lampy.

Ilość i moc lamp dobieraj do metrażu pomieszczenia. Im większą masz przestrzeń, tym więcej lamp będziesz potrzebować. Główne źródło światła powinno mieć moc 60-75W (tradycyjne żarówki). Przy większych pomieszczeniach warto uzupełnić przestrzeń o dodatkowe źródła światła – kinkiety, lampy wiszące lub plafony. Jeżeli jesteś posiadaczem jasnej kuchni, na każdy 1m2 powierzchni dobieraj 2W światła LED. Do kuchni o przeważających ciemnych barwach (np. czarny, ciemny czary lub intensywna zieleń, czerwień, fiolet) warto dodać więcej światła (3W na 1m2).Dzięki temu rozjaśnisz wnętrze i unikniesz szarości, która może negatywnie wpływać na humor lub samopoczucie domowników.

Pamiętaj, w kuchni będziesz spędzać nie jedną godzinę dziennie, warto więc zadbać o przytulne, odpowiednio rozjaśnione wnętrze, w którym będzie miło spędzić swój czas i zjeść pyszne domowe posiłki.

Dodaj komentarz