Piękne aranżacje w stylu skandynawskim

jak wybrać żarówkę do lampy?
Światło ma moc – jaką żarówkę wybrać do mieszkania?
Listopad 7, 2017
kinkiety do salonu - tak czy nie?
Kinkiety w salonie – tak czy nie?
Listopad 14, 2017

Piękne aranżacje w stylu skandynawskim

wnętrze w stylu skandynawskim

Styl skandynawski pochodzi z północy Europy, obejmującej takie kraje jak Norwegia, Szwecja oraz Dania. Wyróżnia się wśród innych styli swoim minimalizmem i funkcjonalnością. Idealny wybór dla osób, ceniących sobie przytulne, stylowe wnętrza.

Harmonia we wnętrzu skandynawskim

aranżacje w stylu skandynawskim

We wnętrzu skandynawskim nie ma zbędnych dodatków i niepasujących do siebie mebli i akcesoriów. Główną zasadą aranżacji, którą należy przestrzegać jest to harmonijnie urządzona przestrzeń. Postaraj się dopasować perfekcyjnie każdy element, każdą dekorację i stworzyć spójną całość.

Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim zacznij od wyobrażenia wnętrza idealnego. Pomyśl, w jakich kolorach chciałbyś mieć wnętrze i jak ono ma wyglądać. Kolory wybieraj z klasycznej palety skandynawskiej – biel, szarość, czerń, stonowany błękit, zieleń, turkusy oraz róż. Wnętrze uzupełnij o złote lub miedziane dodatki. Dobierając kolory, wybierz trzy podstawowe – bazowy, uzupełniający oraz kontrastowy. Nie mieszaj wszystkich kolorów na raz, aranżacje skandynawskie nie lubią miszmaszu i bałaganu. Dotyczy to również ilości dodatków. Przytulne wnętrze można urządzić z pomocą kilku wartych uwagi akcesoriów, które będą przyciągać wzrok twoich gości.

Przestronne, dobrze oświetlone wnętrze

przestronne wnętrze w stylu skandynawskim

Styl skandynawski lubi swobodną przestrzeń. Gdy budujesz swój pierwszy dom w tym stylu, postaw na jakość, ale nie ilość. Lepiej zaprojektować wnętrze z 2 dużymi, przestronnymi pomieszczeniami, niż z 4 małymi i ciasnymi. Drugą ważną kwestią będą okna – duże, bez żadnych zasłon i tysiąca niepotrzebnych rzeczy na parapecie. Światło dzienne ma przenikać do środka bez przeszkód. A gdy zależy Ci na chwili prywatności, na przykład w łazience, zamontuj jasne funkcjonalne rolety. Ciekawym trickem, popularnym w Skandynawii, jest zawieszenie wiszącej lampy..w oknie. Wygląda niezwykle romantycznie i oryginalnie. Taką lampę możemy zawiesić w jadalni i spożywać posiłki w nastrojowym półmroku.

Funkcjonalność i styl skandynawski

jak urządzić funkcjonalne wnętrze w stylu skandynawskim?

We wnętrzu skandynawskim ważną rolę odgrywają funkcjonalne meble. Potrafią one schować wszystkie drobiazgi i wyswobodzić przestrzeń. Gdy masz taką możliwość, przebuduj pomieszczenie gospodarcze na małą garderobę, w której poukładasz wszystkie ubrania i buty. A gdy masz ograniczoną ilość miejsca, zamów dużą szafę w zabudowie. W kuchni korzystaj z tej samej zasady. Na szafkach zostaw tylko potrzebne gadżety – maszynę do parzenia kawy, zestaw noży oraz ulubione przyprawy w minimalistycznych pojemnikach. Pamiętaj, że takie wnętrze wydaje się być dużo większe i bardziej przestronne.

Naturalne dodatki i meble

naturalne meble i dodatki do wnętrza w stylu skandynawskim

Wnętrze inspirowane naturą musi być ozdobione w naturalne dodatki i meble. W skandynawskiej aranżacji nie obejdzie się bez pięknych naturalnych mebli, które pachną lasem lepiej od wszystkich sztucznych odświeżaczy powietrza. Wybieraj jasne drewno, które optycznie ociepli wnętrze. Nie bój się eksperymentować – pień może posłużyć za stolik kawowy, a z desek można zmontować oryginalny stelaż na książki. Na miękkie kanapie w  salonie odnajdą się poduszki z lnu czy bawełny, a wnętrze oświetli lampa z naturalnego pierza ptasiego.

Dodaj komentarz