Pokój nastolatka w nowoczesnym stylu – jakie meble i oświetlenie wybrać?

lampa podłogowa czy stołowa - jaką wybrać?
Lampa podłogowa czy stołowa – jaką wybrać do wnętrza?
Grudzień 14, 2017
jakie lampy wybrać do jadalni?
Oświetlamy jadalnię – jakie lampy wybrać do wnętrza?
Grudzień 24, 2017

Pokój nastolatka w nowoczesnym stylu – jakie meble i oświetlenie wybrać?

urządzamy pokój nastolatka w nowoczesnym stylu

Dzieci rosną bardzo szybko, a czas mija jeszcze szybciej. I przychodzi ten moment, kiedy trzeba wymienić dziecięce łóżeczko na porządne lóżko dla nastolatka, a zabawki schować na strychu. Nasze ukochane dziecko już nie jest małe, ale też nie możemy go nazwać dorosłym, mimo to, że ma coraz więcej obowiązków i powoli się usamodzielnia. Jak uczynić pokój dziecięcy bardziej odpowiednim do szybkiego dorastania? Przeczytaj w naszym artykule.

Coś się zmieniło

Twoje dziecko zaczyna się skarżyć, że nie mieści się w łóżku i coraz rzadziej sięga po swoje ulubione zabawki? Znaczy to, że czas zacząć mały remont w jego pokoju. Twoje ukochane maleństwo wyrosło i teraz należy zadowalać całkiem inne go potrzeby. Nastolatki coraz więcej czasu spędzają poza domem – w gronie znajomych i przyjaciół, wolą oglądać telewizję, grać w piłkę oraz wychodzić na dorosłe spacery – do kina lub kawiarni. Zarabiają swoje pierwsze kieszonkowe i wolą wydawać je na swoje potrzeby lub odkładać na większe zakupy – często marzą o nowym telefonie lub konsoli. Coraz rzadziej przytulają swoich rodziców i mniej wykazują uczucia, właśnie tak odbywa się proces dorastania. Nie trzeba się bać tych zmian, lepiej przygotuj się na nie.

Zaczynamy mały remont?

Od teraz naucz się liczyć z decyzja twojego dziecka. To on zaczyna rządzić w swoim pokoju, a ty możesz mu pomóc w wyborze lub skierować go ku właściwej decyzji. Pamiętaj, gdy dasz dziecku pole do popisu, poczuje się bardziej dorosłym i odpowiedzialnym za swoje decyzję. Więc, nie wybieraj za niego kolor ścian czy mebli – daj mu możliwość wyboru. Wtedy jego pokój stanie się bardziej unikalnym, odzwierciedlającym charakter i gust młodej osoby.

Kolory i style

w jakich kolorach urządzić pokój nastolatka?

Tak naprawdę, do pokoju nastolatka można wybrać każdy kolor, który mu się spodoba. Lepiej jednak zrezygnować z mocno nasyconych barw, które mogą negatywnie wpływać na nastrój i samopoczucie dziecka. W każdym bądź razie nie malujcie ściany na czarno – to nie jest odpowiedni kolor do wnętrza. A gdy dziecko upiera się – lepiej pójść na kompromis i pomalować tylko jedną ze ścian. Fajną alternatywą jest zastosowanie farby tablicowej lub magnetycznej, dzięki czemu na ścianie można będzie malować i zapisywać swoje pomysły. To jest świetne rozwiązanie, które wygląda rewelacyjnie we wnętrzu. Co dotyczy stylu, to odpowiednim rozwiązaniem będzie nowoczesna aranżacja przestrzeni, która wygląda stylowo i oryginalnie.

Meble i dodatki – jakie wybrać?

jakie meble i oświetlenie do pokoju nastolatka?

Meble mają być minimalistyczne, ale jednocześnie praktyczne – żeby pomieścić wszystkie ubrania i gadżety. Na pewno należy zainwestować w wygodne, odpowiednie do wzrostu nastolatka biurko do nauki. Przy biurku znajdzie się stołowa lampa z ruchomym ramieniem, dzięki czemu odpowiednio oświetlimy miejsce do nauki. Dopełnić całość należy wygodnym, dużym łóżkiem z wysuwanymi szufladami – na różne drobiazgi i zapasowy komplet pościeli. Co jeszcze? Ważne, żeby pokój naszego dziecka odzwierciedlał jego osobowość, więc należy znaleźć miejsce na jego hobby i ulubione drobiazgi – zamontuj półkę na nagrody, powieś na ścianach dziecięce malowidła oraz zwolnij miejsce na kolekcję figurek ulubionej postaci filmowej. Nie krzycz na niego za mały bałagan, pozwól zrobić przemeblowanie i wspieraj każdą inicjatywę – dzięki temu twoje dziecko urośnie na szczęśliwe i nie będzie się bało wyrażać siebie.

Dodaj komentarz