Styl Wabi-sabi – nowość z 2018 roku

jaki żyrandol do wnętrza?
Jak wybrać właściwy żyrandol do domu lub mieszkania?
Luty 19, 2018
dobieramy oświetlenie do kuchni
Oświetlenie w kuchni – gdzie zamontować lampy?
Marzec 27, 2018

Styl Wabi-sabi – nowość z 2018 roku

wnętrze w stylu wabi-sabi

O trendzie wabi-sabi huczy cały Internet. Podobno jest on mocną konkurencją tak ulubionego przez nas stylu skandynawskiego, stawia on bowiem na naturalne, autentyczne materiały oraz meble we wnętrzu. Piękno rzeczy jest dostrzegane nie przez cenę czy styl, a przez jej wiek. We wnętrzu Wabi-sabi to właśnie stare rzeczy odgrywają pierwsze skrzypce. Mając starą kanapę lub stolik do wyrzucenia zastanów się, może to właśnie one zostaną głównym akcentem w twoim nowym domu.

Kilka słów o wabi-sabi

styl wabi-sabi - na czym polega?

Wabi-sabi to nowy trend pochodzący z Japonii. W dosłownym tłumaczeniu polega on na prostocie i pięknie starych rzeczy. Jest to filozofia, która sprzeciwia się nadmiernemu konsumpcjonizmowi i wydawaniu większych kwot na nowoczesne meble i dodatki. We wnętrzu liczy się autentyczność, która w pewnym stopniu polega również na szacunku do wszystkiego, co znajduje się w domu. Wschodni tryb życia nieco się różni od europejskiego lub amerykańskiego. Japończycy są bardziej przywiązani do tradycji, które przechodzą od pokolenia do pokolenia i cenią sobie prawdziwe piękno duszy. Szacunek Japończyków do starych rzeczy pochodzi od poważania starszych ludzi – naszych dziadków, pradziadków oraz przodków. Stary nie znaczy bezużyteczny, a tylko bardziej doświadczony, mający za sobą przepiękną historię, którą może się podzielić z potomkami. Analogicznie jest z rzeczami starymi. Mają one za sobą pewną historię, która wiąże się bezpośrednio z naszymi wspomnieniami. Stary zestaw naczyń, który rodzice dostali na swój ślub. Komoda, którą kupiłeś na swoją pierwszą wypłatę. Kołyska, w której słodkim snem spały wszystkie twoje dzieci. Każda z tych rzeczy jest częścią historii, twojej historii.

Jak urządzić wnętrze w stylu naturalnym?

styl wabi-sabi - naturalne meble i dodatki

We wnętrzu Wabi-Sabi nie może zabraknąć naturalnych materiałów i kolorów. Pamiętaj również, by nie wyrzucać starych mebli i akcesoriów. We wnętrzu przydadzą się dodatki, które można specjalnie postarzyć. Np. można kupić komodę i pomalować ją kilkoma warstwami farby lub wykorzystać specjalny papier ścierny. Nie warto jednak tę metodę wykorzystywać do wszystkich mebli w mieszkaniu. We wnętrzu Japońskim jak najbardziej liczy się autentyczność. Wiąże się ona z wykorzystywaniem naturalnych materiałów – drewna oraz kamieni. Nie może zabraknąć bawełny, lnu oraz włókna bambusowego. Co dotyczy kolorystyki, wybieraj pastelowe odcienie, kolory ziemi oraz beże. Za kolor podstawowy możesz wybrać jasną szarość lub militarną zieleń. W domu Wabi-sabi nie może zabraknąć drewnianych paneli lub mebli. Naturalnie zestarzanych, z przetarciami i zadrapaniami. Im więcej autentyczności, tym lepiej.

Przygotowaliśmy kilka zdjęć aranżacyjnych, dzięki którym można ująć piękno stylu Wabi-sabi. Jest to filozofia, do której trzeba dojrzeć, ponieważ polega ona na całkiem innym spostrzeganiu świata. Jesteśmy aktywnymi konsumentami, którzy są przyzwyczajeń do wymiany starych rzeczy i byciu na czasie z modą, a jednak w wabi-sabi chodzi o całkiem co innego. Zobaczmy więc na zdjęciach, jak wyglądają stylizacje kuchni, salonu oraz sypialni w koncepcji Wschodu.

Kuchnia w stylu wabi-sabi

kuchnia w stylu wab-sabi

Salon

salon w stylu wabi-sabi

Sypialnia

sypialnia w stylu wabi-sabi

Oświetlenie w stylu wabi

oświetlenie w stylu wabi-sabi

Oświetlenie w stylu Wabi-sabi przede wszystkim musi być praktyczne i funkcjonalne. Skup się na prostych, minimalistycznych lampach, które podkreślą piękno starych rzeczy. Możesz też dobrać lampy wykonane z cementu, metalu lub drewna. Ważne, by one nie wyróżniały się na tle pozostałych dodatków i dopełniały wybraną przez ciebie koncepcję.

lampa wisząca z cementu

Lampa wisząca wykonana z cementu. Naturalne materiały to niezbędnik wnętrza autentycznego.  Lampa będzie wyglądała spójnie na tle ściany, pomalowanej na kolor ziemi lub drewnianego sufitu. Minimalistyczny, a zarazem wyrazisty dodatek do mieszkania lub domu.

lampa wisząca z drewna

Drewniana lampa wisząca przypomina lampę ze starej wielskiej chaty, w której była wychowywana twoja prababcia. Oryginalna, a zarazem nawiązująca do wspomnień z dzieciństwa. Dopasuje zarówno do sypialni, jak i kuchni w stylu Wabi-Sabi.

Dodaj komentarz