Światło ma moc – jaką żarówkę wybrać do mieszkania?

oświetlenie kuchni, połączonej z salonem
Jak oświetlić kuchnię połączoną z salonem?
Listopad 7, 2017
wnętrze w stylu skandynawskim
Piękne aranżacje w stylu skandynawskim
Listopad 11, 2017

Światło ma moc – jaką żarówkę wybrać do mieszkania?

jak wybrać żarówkę do lampy?

Na rynku pojawia się coraz więcej oświetlenia z technologią LED, więc pry wyborze żarówki mamy do czynienia nie tylko z klasycznymi żarówkami, ale też halogenami, świetlówkami oraz diodami LED. Jak wybrać odpowiednią żarówkę do salonu czy przedpokoju, żeby światło nie było za  słabe, ale tez nie raziło oczu?

Jak dobrać moc żarówki do lampy?

Wszystkie niezbędne informacje na temat żarówki znajdziemy w instrukcji od producenta czy dystrybutora lamp. Ogólne dane na temat mocy, ilości i rodzaju żarówek, kształtu trzonka podaje również sprzedawca na swojej stronie internetowej. Przy wyborze lampy należy więc zwrócić uwagę na dane techniczne i dobrać idealną lampę nie tylko pod względem estetycznym, ale i praktycznym. Pomoże to uniknąć w przyszłości niezadowolenia z wybranej lampy oraz dokonywania zwrotu zakupu. Dekoracyjne lampy mają dużą mniejszą moc światła (10-30W) w porównaniu do funkcjonalnych (40-75W), a pojedyncze źródła światła maja większą moc niż każda oddzielna żarówka w lampie z kilkoma źródłami światła.

Światło w salonie

jakie żarówki wybrać do salonu?

W polskich rodzinach salon występuję jako focal point – centralny punkt w domu czy mieszkaniu. Właśnie tutaj spędza się największą ilość czasu oglądając ulubione seriale i prowadząc ciekawe rozmowy. Do salonu zapraszamy gości na herbatkę, a w międzyczasie dzieciaki bawią się zabawkami przy rozpalonym kominku. Jakie żarówki dobrać do takiego wnętrza?

Do stylowego żyrandola lub oryginalnej lampy wiszącej, która służy za główne źródło światła, dobierzemy żarówki wystarczająco mocne – około 55-75W. Natomiast lampy dodatkowe nie muszą być na tyle mocne – wystarczy wybrać żarówkę o mocy 35-50W, żeby stworzyć relaksujący klimat w salonie. Barwę światła należy wybrać neutralną lub ciepłą.

Światło w sypialni

jakie żarówki wybrać do sypialni?

Światłem w sypialni tworzy się lekko przyciemnione wnętrze. Intymna atmosfera służy do szybkiej regeneracji i kreowania przytulnego klimatu w pokoju, który ma za zadanie przygotować twój umysł do snu. Gdy wybierasz lampę nocną lub kinkiet do sypialni, zdecyduj się na takie żarówki, które mają moc 10-25W. Żarówka o ciepłej barwie to idealny wybór do sypialni. Dodatkowymi opcjami, które mogą Ci się przydać w oświetleniu sypialni, będą opcja ściemniania światła we wnętrzu oraz możliwość regulowania kąta nachylenia światła.

Światło do kuchni

jakie żarówki wybrać do kuchni?

W kuchni spędzamy codziennie nie jedną godzinę. Zaczynamy od gotowania, potem spożywamy posiłki, a na koniec zostaje to, czego nikt z nas nie lubi – sprzątanie i zmywanie naczyń. Jakie światło należy dobrać do wnętrza? Do kuchni należy kupić żarówki o mocy 40-60W. Do małych przestrzeni wybieraj bardziej intensywne światło, niż do przestronnej kuchni czy salonu z aneksem. Im bardziej intensywne światło, tym wnętrze wydaje się być większe..i czystsze. Do jadalni nie potrzebujesz zbyt mocnego światła – wybierz żarówki o mocy 25-30W.

 Światło do łazienki

jakie żarówki wybrać do łazienki?

Moc żarówek w oświetleniu ogólnym łazienkowym nie odróżnia się od tego w kuchni, czyli 40-60 W. Dosyć często w łazience montuje się dodatkowe źródło światła – plafon lub światło punktowe. Moc żarówki światła dodatkowego to 20-40W. Powierzchnie wokół lustra często oświetlają kinkiety. Jak mocne musi być światło, żeby nie raziło w oczy, ale jednocześnie pomagało w wykonywaniu perfekcyjnego makijażu i dokładnego golenia? Umieszczone kinkiety muszą mieć 15-25W. Wybieraj żarówki o neutralnej lub chłodnej barwie światła.

Pamiętaj, gdy twoja rodzina często korzysta z łazienki, zrezygnuj z tradycyjnych żarówek na korzyść halogenowych lub LED. Tradycyjna żarówka przy częstym włączaniu dużo szybciej się zużywa.

Jaką żarówkę wybrać?

Światło główne – 40-75W

Dodatkowe światło – 25-50W

Kinkiety – 10-25 W

 

Gdy postanowiłeś zmienić klasyczną żarówkę na żarówkę typu LED, musisz wiedzieć jakie różnice występują przy ich wyborze. Tradycyjne źródło światła do kuchni ma moc 40-60W.  Natomiast na opakowaniu żarówki LED znajdziesz oznaczenie 5-10W. Czy to znaczy, że światło LED będzie miało moc światła kinkietu do sypialni? Światło LED mierzone jest w lumenach, pobierają one prąd na poziomie 3-12W, które są odpowiednikami mocy tradycyjnej żarówki –  25-75W. Wystarczy podać moc światła tradycyjnej żarówki lub wybrać źródło światła LED, 8-10 razy mniejsze od klasycznego.

Dodaj komentarz