Terminy oświetleniowe o znaczeniu których musisz wiedzieć

jak dobrać oryginalne oświetlenie do jadalni
Szyk i blask w Twoim domu – stylowe lampy do jadalni
Styczeń 23, 2018
wnętrze w stylu nowojorskim
New York style chyli pokój w stylu nowojorskim
Luty 3, 2018

Terminy oświetleniowe o znaczeniu których musisz wiedzieć

ważne terminy oświetleniowe

Barwa światła. Może być ciepła, zimna i neutralna. Zależy ona od temperatury żarówki, którą wybierzesz do lampy. Niby nic znaczącego, ale właśnie dzięki temperaturze barwowej tworzy się wyjątkowy klimat we wnętrzu. Zimna barwa światła działa pobudzająco na osobę, dlatego żarówki o zimnej barwie światła montowane są w biurach i zakładach pracy. Gdy planujesz zorganizować domowe biuro, zdecyduj się na zimne oświetlenie pokoju. Dzięki temu będziesz miał chęć do pracy, a jej efektywność na pewno wzrośnie. Natomiast we wnętrzach, które służą do odpoczynku i spokoju warto montować lampy o ciepłej barwie światła. W salonie czy sypialni zapanuje spokojna atmosfera, a Twoje oczy powoli przygotują się do snu. Alternatywą pomiędzy żarówkami o ciepłej i zimnej barwie światła jest oświetlenie o neutralnej barwie. Jest to wybór dla każdego, kto nie może zdecydować się na charakterystyczne światło lub nie przepada za zbyt chłodnymi lub ciepłymi barwami.

barwy światła - ciepła, neutralna oraz zimna

IP International Protection Rating. O tym terminie należy wiedzieć każdemu, kto postanowił kupić lampę. Szczególnie to dotyczy osób, którzy zastanawiają się nad zakupem oświetlenia do łazienki lub ogrodu. IP to stopień ochrony oprawy oświetleniowej przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak przypadkowy dotyk palcem, zmiana temperatury zewnętrznej bądź przypadkowe zalanie wodą. Stopień ochrony oprawy oświetleniowej (IP) składa się z dwóch cyfr. Pierwsza dotyczy ochrony przed ciałami stałymi, a druga – przed wodą. Do pomieszczeń, gdzie częstym gościem jest para, a woda nie raz została rozbryzgana po ścianach, należy wybierać lampy o stopniu ochrony IP44. Ten wskaźnik również pasuje do terenów otwartych (ogród, działka, taras czy balkon). Pamiętaj, im większa szansa na zalanie lub przenikanie ciał twardych, tym wyższy stopień ochrony należy wybrać.

jaki stopień ochrony do domu oraz wewnątrz domu?

LED (lighting emitting diode). Diody, które emitują światło. Alternatywa żarówek tradycyjnych, halogenowych i świetlówek. Jedną z zalet światła ledowego jest mały rozmiar i energooszczędność. Dzięki temu diody można montować w wielu miejscach, gdzie standardowy rozmiar lampy nie zmieści się albo nie będzie wyglądał stosownie – skosy, schody, wąskie paski ścian oraz wiele innych miejsc. Energooszczędna lampka potrafi dużo dłużej służyć Twojej rodzinie, a jej materiały wykończeniowe nie są szkodliwe dla środowiska.

wiele możliwości oświetlenia LED

Ściemniacz. Dodatkowa opcja do lampy, dzięki której można regulować moc oświetleniową. Pozwala ona nie tylko na oszczędzanie kosztów, ale i różne możliwości aranżacyjne we wnętrzu. W granicach jednej lampy możemy stworzyć romantyczny klimat albo idealnie rozświetlić pokój na małe rodzinne przyjęcie. Dzięki temu nie musisz kupować dodatkowego oświetlenia. Ta opcja szczególnie jest pomocna w małych wnętrzach, gdzie nie ma możliwości zamontowania kinkietów lub postawienia lampy podłogowej. Ściemniacz odnajdzie się również w pokoju dziecięcym, gdzie w jednej chwili potrzebujemy dobrze oświetlonego pokoju, a kiedy dziecko zaśnie zależy nam na delikatnym oświetleniu wnętrza.

Dodaj komentarz