Żarówki energooszczędne- prawda, czy mit

lampa stołowa w stylu skandynawskim turkusowa
Abażur do lampy stojącej – lampy podłogowe
Październik 12, 2017
oświetlenie led kinkiet
Lampy LED są zdecydowanie lepsze niż te standardowe
Październik 12, 2017

Żarówki energooszczędne- prawda, czy mit

żyrandol wiszacy z żarówkami

PROSTA EKONOMIA

Żarówki energooszczędne- prawda, czy mit?
Od dłuższego czasu jesteśmy namawiani do wymiany zwykłych żarówek na te „energooszczędne”. Wśród konsumentów zdania co do opłacalności takiej inwestycji są jednak podzielone. Dzisiaj postaram się wyjaśnić, kto może zyskać na wymianie żarówek, a kto tylko stracić.

Świetlówka kompaktowa

Pomimo, że ta nazwa może wydawać Ci się z początku obca, to właśnie pod nią kryją się tzw. „żarówki energooszczędne”. Jest to rodzaj świetlówki (czyli lampy, w której związek chemiczny pobudzany jest do świecenia przez promieniowanie ultrafioletowe) o charakterystycznym kształcie ( przypominającym najczęściej literę „U”), zapewniającym jej niewielkie rozmiary w porównaniu do standardowych świetlówek. Świetlówki kompaktowe można podzielić na te bez zintegrowanego układu zapłonowego oraz świetlówki ze zintegrowanym układem zapłonowym (właśnie tych ostatnich będzie dotyczyć ten artykuł, gdyż są one znanymi nam zamiennikami żarówek).

„Standardowa” żarówka

W tym przypadku zasada działania znacząco odbiega od świetlówek. Światło generowane jest bowiem przez kawałek trudno topliwego materiału (obecnie jest nim wolfram), który umieszczony jest w bańce wypełnionej (z reguły) mieszaniną gazów szlachetnych. Wadą zastosowania takiej metody są duże straty energii (jedynie ok. 5% energii wykorzystywane jest do generowania światła). Z drugiej strony, światło takiej żarówki jest bardzo zbliżone do słonecznego, a więc korzystniejsze dla oka.

Pobór mocy- różnice

Przedstawione poniżej zestawienie prezentuje porównanie poboru mocy żarówek oraz świetlówek energooszczędnych (dane przedstawione w tabeli mogą zawierać pewien margines błędu, gdyż są oparte na zapewnieniach producentów). W każdej kolumnie prezentowane są informacje o żarówkach (i świetlówkach) posiadających podobny strumień świetlny.
Świetlówka kompaktowa Żarówka
5-6 W 25 W
7-8 W 40 W
11-13 W 60 W
15-16 W 75 W
18-21 W 100 W
27-32 W 150 W

Świetlówka- wady

Ø Efekt stroboskopowy- tanie świetlówki mają tendencję do migania, co jest niekorzystne dla ludzkiego oka (w drogich modelach efekt ten jest niezauważalny)
Ø Światło jest mniej naturalne, niż to ze zwykłej żarówki (może to skutkować szybszym zmęczeniem oka)
Ø Świetlówki mogą powodować blaknięcie farby (nie polecam umieszczania ich w galerii sztuki)
Ø Niewielka ilość toksycznych oparów rtęci (niebezpieczne w przypadku zbicia takiej lampy)
Ø Niektóre świetlówki mogą wysyłać zakłócenia, uniemożliwiając np. słuchanie radia (nie natrafiłem jeszcze na taki przypadek)
Ø Niska żywotność przy częstym włączaniu i wyłączaniu
Ø Wyższa cena (w porównaniu do żarówek)
Ø Długi czas rozświetlania
Ø Możliwość emitowania szkodliwego promieniowania UV przez niektóre „niskobudżetowe” świetlówki
Ø Ich efektywność zależy od stopnia zużycia (im nowsze, tym większa efektywność)
Ø Mogą wystąpić problemy z zapaleniem świetlówki w niskiej temperaturze

Świetlówka- zalety

Ø Po rozgrzaniu wytwarzają więcej światła, niż żarówki o podobnym poborze mocy
Ø Przy rzadkim włączaniu i wyłączaniu posiadają znacznie dłuższy od żarówek czas pracy
Ø Mogą świecić różnymi barwami światła ( w zależności od modelu)
Ø Świetlówki kompaktowe są w mniejszym stopniu zależne od napięcia zasilającego, niż żarówki (nie zmieniają drastycznie barwy światła w przypadku np. spadku napięcia)

Kiedy naprawdę oszczędzisz?

Jeżeli chcesz zaoszczędzić, zmieniając oświetlenie w domu, powinieneś zainstalować świetlówki przede wszystkim w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. Dobrym miejscem będzie np. salon, gdyż tam mniej korzystne światło świetlówek będzie niezauważalne. Innym dobrym miejscem będzie kuchnia (z podobnych powodów). Jeśli masz ogród, wymiana żarówek w lampach ogrodowych również powinna okazać się opłacalna.
Pamiętaj, aby nie instalować świetlówek w miejscach, do których często wchodzisz tylko na chwilę. Częste włączanie i wyłączanie światła sprawia, że żarówki sprawdzają się w takich pomieszczeniach znacznie lepiej. Moim zdaniem nie powinieneś też rezygnować z żarówek w swoim miejscu pracy. Pomimo, że możesz tego z początku nie zauważać, komfort pracy przy takim „sztucznym” świetle znacząco spada (przynajmniej tak było w moim przypadku)…

Podsumowanie

Pomimo, że ilość wad świetlówek może trochę przerażać, nie biorą one góry nad zaletami (przynajmniej nie w każdym przypadku). Kluczem do oszczędzenia na świetlówkach jest zainstalowanie ich we właściwych miejscach, w których w pełni wykorzystasz ich przedłużoną żywotność oraz niski pobór mocy.

Dodaj komentarz